x

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Sıkça Sorulan Sorular

TAV Passport ile ilgili aklına gelen tüm soruların yanıtlarına kolayca ulaşabilirsin.

TAV Passport; 2010 yılından bu yana TAV İşletme Hizmetleri tarafından sürdürülen, seyahat deneyimini mükemmelleştiren ve şehir hayatında üyelerine özel imkanlar sunan uçtan uca hizmet anlayışı ile geliştirilmiş bir üyelik programıdır. TAV Passport ile yurt içi ve yurt dışında 400’e yakın lounge’a erişim, havalimanı VIP transferi, güvenlik noktalarından hızlı geçiş, seçili AVM’lerde otopark ve vale, havalimanlarında VIP asistanlık hizmetlerinden ve sana özel hazırlanmış kampanyalardan faydalanabilirsin. 

Ayrıcalıklarla dolu TAV Passport dünyasına farklı 2 üyelik seçeneğiyle dahil olabilirsin : TAV Passport Classic ve TAV Passport Edition !

TAV Passport’un ayrıcalıklı dünyasına, ihtiyaçlarına en uygun üyeliği seçerek katıl.

Ayrıcalıklarla dolu TAV Passport dünyasının bir üyesi olmak için 0850 222 25 75 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da TAV Passport mobil uygulaması üzerinden üyeliğini hemen oluşturabilirsin. 

Hayır, TAV Passport üyesi olmak için Türkiye'de ikamet etmek zorunlu değildir.

Nakit, kredi kartı ve banka havalesi ödeme seçenekleriyle 1 yıllık üyelik ödemeni gerçekleştirebilirsin. 

Evet, anlaşmalı banka kartlarına 6 ve 9 taksit imkanı sunulmaktadır.

TAV Passport üyeliğinin geçerlilik süresi 1 yıldır.

Hizmetlerden yararlanabilmeniz için mutlaka kullanım öncesinde sadece 10 saniyeni ayırarak fotoğrafını çektirebilir ya da vesikalık resmini customer@tavpassport.com adresimize iletebilirsin. Hizmet esnasında TAV Passport Kart mutlaka ibraz edilmelidir. Kart kullanımı kişiye özel olup, hizmet noktalarında sistemde bulunan fotoğraf ile eşleşme sağlanıp geçiş yapılabilmektedir. TAV Passport sisteminde fotoğrafın mevcut değil ise kimlik ibrazı zorunludur.

TAV Passport üyelik hakları kişiye özeldir. Bir başkası tarafından kullanılamaz.

Başvuru formunda vermiş olduğun tüm bilgilerin gizliliği şirketimiz tarafından korunmakta ve iznin olmadan 3. Şahıslarla asla paylaşılmamaktadır.

Gönderilen kart üyelere özel olduğundan kayıp veya çalıntı durumda, 0850 222 25 75 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak bildirilmesi gereklidir. Bildirim doğrultusunda yeni kart üye olurken belirtilen adrese teslim edilecektir.

Evet, üyelerle birlikte ek olarak 1 misafir ve 0 - 18 yaş arası çocuklar da bu noktalardan geçiş hakkına sahiptir.

Üyelik hakkında genel kuralları ile ilgili detaylı bilgiye, 0850 222 25 75 numaralı Çağrı Merkezimizi arayarak veya Kullanım Koşulları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsin.

TAV Primeclass tarafından işletilen tüm loungeların içerisinde yer alan monitörlerden uçuş bilgilerini kolaylıkla kontrol edebilirsin.

TAV Passport üyelerine özel lounge kullanımını gerçekleştirebilecekleri listeye websitemizde bulunan “Anlaşmalı Loungelar” sayfasından tek tıkla ulaşabilir.

TAV Passport Yolcu360 işbirliği ile, Yolcu360’dan yapacağın araç kiralamalarda %51 indirimden faydalanabilirsin.

Kampanya tüm araç modelleri için geçerlidir. TAV Passport üyelerine özel avantajlı fiyatları öğrenmek ve/veya rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek için doğrudan 0850 222 25 75'ten TAV Passport Çağrı Merkezine bağlanabilir ya da Yolcu360 web sitesi www.yolcu360.com ve Yolcu360 uygulamasından online rezervasyon oluşturabilirsin.

%51 indirim, liste fiyatları üzerinden uygulanmaktadır.

Hizmet alacağınız tarihten itibaren en az 12 saat öncesinde www.tavpassport.com web sitemiz üzerinden transfer formunu doldurarak veya 0850 222 25 75 no’lu Çağrı Merkezimizi arayıp rezervasyon yaptırarak ve hizmet bedelini kredi kartı ile hizmet öncesinde ödeyerek transfer hizmetimizden yararlanabilirsin.

TAV Passport üyeleri, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Antalya Havalimanları'nda yer alan Starbucks mağazalarında %20, Big Chefs'te %10, Subway'de %10 ve Simit Sarayı'nda %30 indirim fırsatından kolayca yararlanabilirler. 

Havalimanında yer alan lezzet noktalarından indirimli bir şekilde alışveriş gerçekleştirmek için TAV Passport kartını veya TAV Passport mobil uygulama üzerinden oluşturacağın QR kodu restoran görevlisine göstermen yeterli olacaktır. 

Detaylı bilgi için 0850 222 25 75 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilirsin.

0850 222 25 75 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da customer@tavpassport.com üzerinden kartının çalışmadığını iletmen durumunda, tarafına yeni kart gönderimi sağlanacaktır. Ayrıca mobil uygulamamızı indirerek, oluşturacağın QR kod ile ayrıcalıklardan faydalanmaya devam edebilirsin.

TAV Passport üyeliği ile ilgili soru, görüş ve önerilerin için 0850 222 25 75 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilirsin. 

TAV Passport Kullanım koşulları, TAV Passport üyeliği gönderim kitin ile birlikte adresine gönderilecektir. Ek olarak aşağıdaki linkten de ulaşabilirsin. 

TAV Passport Kullanım Koşulları için tıklayın. TAV Passport Üyelik Sözleşmesi için tıklayın.

Bir yıl süresince TAV Passport Classic üyelerinin indirimli bir şekilde, TAV Passport Edition üyelerinin sınırsız olarak yararlanabileceği havalimanı otopark ve vale hizmetlerimiz için vale ve otopark özel ödeme noktalarında TAV Passport kartını veya TAV Passport mobil uygulama üzerinden oluşturacağın QR Kodu belirtmen yeterli olacaktır. Hizmet içeriği ve hizmet noktaları için detaylı bilgiye websitemizde bulunan “Ücretsiz Havalimanı Otopark & Vale Hizmeti” sayfamızdan ulaşabilirsin.

Rezervasyon için hizmet saatinden en geç 24 saat, iptal ve değişiklikler için ise en geç 12 saat öncesine kadar reservation@passportedition.com veya 0850 222 25 75 numaralı Çağrı Merkezi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Misafir veya ailelerin de kullanımdan yararlanabilmesi için üye sahibinin, uçuşa katılması gerekmektedir. Üye, uçuşa eşlik etmediği durumlarda aile bireyleri ya da misafirlerinden biri için rezervasyon yaptıramaz. Fazla bagaj bilgisi rezervasyon sırasında belirtilmelidir. Araç içindeyken adres değişikliği yapılamamaktadır.

Havalimanı VIP Asistan Karşılama ve Uğurlama hizmetinden TAV Passport Classic üyeleri indirimli fiyatlar ile faydalanabilir. TAV Passport Edition üyeleri için bu hizmet ücretsiz 40 kullanım ile sınırlıdır.  Refakatçilerin Prime Pack hizmetinden faydalanmaları durumunda bu hizmet, var olan kotadan düşülecektir.

Kota aşımında hizmet bedeli tarafınıza faturalandırılır. Uçuş saatine 24 saat kala bildirilmeyen hizmet değişiklik ve iptalleri, rezervasyon bilgilerinin yanlış veya eksik verilmesi vb. TAV Passport Edition üyelik kurallarından kaynaklanmayan nedenlerden dolayı hizmet verilememesi halinde kullanılamayan hizmet hakkı kotadan düşülür.

Hizmet noktaları ve detay içerik için websitemizde bulunan “Havalimanı VIP Asistan Karşılama ve Uğurlama Hizmeti” sayfamızı inceleyebilirsin.